Środki unijne dla lokalnych przedsiębiorców - Praca Łomża

Środki unijne dla lokalnych przedsiębiorców

Zatrudnienie w Łomży / Inwestycje / Środki unijne dla lokalnych przedsiębiorców

Środki unijne dla lokalnych przedsiębiorców

W ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego w 2019 roku odbędzie się 6 konkursów na wsparcie dla firm mikro, małych oraz średnich. W sumie do dyspozycji pozostaje 170 milionów złotych, z czego 100 milionów ma posłużyć rozwojowi działalności badawczo-rozwojowej firm.

Konkurs na działalność badawczo-rozwojową

W tym zakresie przedsiębiorcy mogą starać się o dotacje na zakup aparatury, prowadzenie badań przemysłowych czy zakup usług od jednostek z kraju lub zza granicy. Wraz z końcem lutego w tym obszarze zgłosiło się już kilkanaście firm.

Targi branżowe i Natura 2000

Przedsiębiorcy z Łomży mogą wnioskować o dofinansowanie udziału w misjach gospodarczych i  targach, zarówno krajowych, jak i zagranicznych. W tym przypadku maksymalna kwota dotacji to 100 tysięcy złotych, a na wydarzenia odbywające się w Polsce można przeznaczyć do 50 tysięcy złotych.  Budżet tego konkursu wynosi 3 miliony złotych. Z kolei do 23 kwietnia można było składać wnioski o dofinansowanie związane z obszarem Natura 2000.

Usługi doradcze i innowacyjność

W ramach RPO prowadzone są też konkursy na usługi doradcze, szczególnie specjalistyczne. Środki mają trafić również na takie cele jak rozwój infrastruktury biznesu i inkubatory przedsiębiorczości. Ponadto jesienią ruszy konkurs na wdrażanie innowacyjnych rozwiązań dla branży produkcyjnej. Mowa tu np. o nowych produktach czy o nowoczesnym sprzęcie.

Mądre wykorzystanie środków unijnych to szansa na podniesienie konkurencyjności całego regionu, a przy tym stworzenie nowych miejsc pracy w Łomży. Tego typu konkursami powinny zainteresować się szczególnie mikroprzedsiębiorstwa z pionierską ofertą.

author
Grzegorz

Zostaw komenatrz