Prognozy dla lokalnego rynku pracy - Praca Łomża

Prognozy dla lokalnego rynku pracy

Prognozy dla lokalnego rynku pracy

Największe braki kadrowe

Dzięki zestawieniom, takim jak barometr zawodów, możemy sprawdzić, które profesje gwarantują pewną pracę w Łomży. Aktualnie ocenia się, że braki kadrowe w 2019 roku będą najbardziej odczuwalne w branży transportowej i budowlanej, a także w przetwórstwie spożywczym, służbie zdrowia oraz w edukacji.

Dla kogo jest najwięcej ofert pracy w Łomży? Na brak perspektyw z pewnością nie mogą narzekać fachowcy związani z sektorem budowlanym. Pracodawcy cenią dzisiaj nie tylko inżynierów budownictwa i kierowników budowy. Na rynku pracy jest duże zapotrzebowanie na cieśli i stolarzy budowlanych, robotników obróbki drewna, pracowników do spraw budownictwa drogowego, a także na operatorów i mechaników sprzętu do robót ziemnych.

Braki kadrowe dotyczą także kierowców samochodów ciężarowych i autobusów oraz pracowników służb mundurowych. W sektorze spożywczym zatrudnienie bez trudu znajdą kucharze, cukiernicy, piekarze, masaże oraz przetwórcy ryb.

Wiele ofert pracy w Łomży i okolicach jest skierowanych do lekarzy, pielęgniarek oraz położnych. Brakuje też psychologów i psychoterapeutów, logopedów, ratowników medycznych oraz opiekunów osób niepełnosprawnych. Na liście zawodów deficytowych umieszczono również nauczycieli przedszkoli i szkół specjalnych, a także nauczycieli języków obcych i lektorów.

Na pewno o etat najłatwiej jest doświadczonym fachowcom, takim jak spawacze, elektrycy, ślusarze, specjaliści automatyki, elektryki i robotyki. Ponadto na pracę mogą liczyć samodzielni księgowi, tapicerzy, pracownicy fizyczni z doświadczeniem na produkcji, a także absolwenci inżynierii środowiska.

W jakich zawodach występuje najwyższe bezrobocie?

Według zestawienia zawodów nadwyżkowych i deficytowych, problemy ze znalezieniem stabilnej pracy mogą mieć humaniści. Wakatów brakuje dla socjologów, pedagogów, nauczycieli nauczania początkowego, pracowników socjalnych oraz prawników. Wśród bezrobotnych znajdziemy też ekonomistów, ogrodników i sadowników, pracowników do spraw BHP, specjalistów technologii żywienia, specjalistów rolnictwa i leśnictwa, mechaników oraz kosmetyczki.

author
Grzegorz

Zostaw komenatrz