Co warto zobaczyć w okolicach Łomży? - Praca Łomża

Co warto zobaczyć w okolicach Łomży?

Zatrudnienie w Łomży / Łomża: dla turystów / Co warto zobaczyć w okolicach Łomży?

Co warto zobaczyć w okolicach Łomży?

Muzeum Przyrody w Drozdowie

Muzeum powstałe w 1984 roku, znajduje się w siedzibie dawnego dworu Lutosławskich, który jest otoczony rozległym, pięknym parkiem. Okolica słynie z walorów przyrodniczych, gdyż muzeum mieści się na terenie Łomżyńskiego Parku Krajobrazowego Doliny Narwi.

Głównym celem działania instytucji pozostaje od lat gromadzenie i ochrona muzealiów, które mają związek z przyrodą Ziemi Łomżyńskiej (w tym m.in. doliny Narwi i Bugu), a także z ziemiaństwem zamieszkującym te okolice, a zwłaszcza z rodziną Lutosławskich.

Do stałych wystaw, jakie można obejrzeć w Muzeum Przyrody w Drozdowie, należą m.in.:

  • „Trofea Łowieckie”,
  • „Szata Roślinna Kotliny Biebrzańskiej”,
  • „Ptaki Kotliny Biebrzańskiej”,
  • „Ssaki Kotliny Biebrzańskiej”,
  • „Łoś-Król Bagien Biebrzańskich”.

W muzeum można oglądać również wystawy czasowe np. fotograficzne, a także ekspozycję akwarystyczną. W parku muzealnym zaprojektowano z kolei ścieżkę edukacyjną.

Grodzisko w Starej Łomży

Miejsce zwane również Górą Królowej Bony znajdziemy na cyplu południowej krawędzi doliny Narwi. Grodzisko, wyniesione na wysokość 8-9 metrów ponad powierzchnię doliny, stanowi ruiny wczesnośredniowiecznego grodu. Z kolei Cypel jest z jednej strony otoczony przez bagnistą dolinę Narwi, a z drugiej przez głęboki wąwóz.

Skansen kurpiowski w Nowogrodzie

To bez wątpienia jeden z najciekawszych zabytków na terenie powiatu łomżyńskiego. Skansen pokazuje historię ludności kurpiowskiej, w tym codzienne życie i  pracę, a także domy (poczynając od najbiedniejszych do bogatych dworków), karczmy, wiatraki. Na obszarze parku etnograficznego mamy okazję podziwiać również obiekty małej architektury, takie jak bramy czy kapliczki. Co drugi budynek można zwiedzać również w środku. Wizyta na terenie obiektu pełni funkcję edukacyjną, jak i rekreacyjną.

author
Grzegorz

Zostaw komenatrz