Zawody z gwarancją zatrudnienia - Praca Łomża

Zawody z gwarancją zatrudnienia

Zawody z gwarancją zatrudnienia

Barometr zawodów dla Łomży jasno pokazuje, że braki kadrowe dotyczą w dużej mierze fachowców, zwłaszcza tych, związanych z branżą budowlaną i produkcyjną. Pracodawcy mają trudności z rekrutowaniem betoniarzy i zbrojarzy, operatorów i mechaników sprzętu do robót ziemnych, monterów konstrukcji stalowych, a także elektryków, elektromechaników i elektromonterów. Spośród fachowców, wiele ofert pracy w Łomży, znajdą również krawcy, cukiernicy, piekarze, fryzjerzy, diagności samochodowi, lakiernicy oraz spawacze.

Mimo że w tych zawodach można dostać etat w Łomży z dnia na dzień, to pracodawcy nadal narzekają na duże braki kadrowe. Co odpowiada za taki stan rzeczy?

Po pierwsze, fachowców brakuje, ponieważ był moment, w którym szkoły zawodowe i techniczne bardzo straciły na znaczeniu, kosztem studiów wyższych. Teraz bezrobocie spada, a pracownicy wiedzą już, że praktyczne umiejętności dają gwarancję zatrudnienia.

Wielu kandydatów odstraszają słabe warunki finansowe i wolą pracować w krajach Europy Zachodniej lub w Skandynawii. Szczególnie praca na budowie wymaga siły, sprawności, a do tego nieraz trzeba spędzić cały dzień na mrozie czy w deszczu. Co więcej, w tym sektorze powszechną rzeczą jest praca w „szarej strefie”, gdzie płace są o wiele atrakcyjniejsze.

Winę za braki kadrowe ponoszą też przemiany demograficzne. Na wielu stanowiskach potrzeba jest zdrowia, a także znajomości nowoczesnych narzędzi czy komputera. Niestety starsi pracownicy nie zawsze się pod tym względem sprawdzają.

Antidotum

Rozwiązaniem problemu, jakim jest deficyt fachowców na łomżyńskim rynku pracy, z pewnością może być pogłębienie współpracy szkół zawodowych i technicznych z lokalnymi pracodawcami. Miejscowe firmy są w stanie zorganizować praktyki i staże dla uczniów oraz absolwentów. Przykładem może być w tym przypadku Zespół Szkół Weterynaryjnych i Ogólnokształcących w Łomży.
Trudności związane z brakiem rzemieślników pomagają też rozwiązywać urzędy pracy. Jeśli chcesz zdobyć dobry zawód w Łomży, warto wziąć pod uwagę ofertę szkoleniową dla bezrobotnych i poszukujących pracy.

author
Grzegorz

Zostaw komenatrz