Historia na murze zapisana - Praca Łomża

Historia na murze zapisana

Zatrudnienie w Łomży / Łomża: dla mieszkańców / Historia na murze zapisana

Historia na murze zapisana

Mural z wizerunkiem orszaku Księcia Janusza I powstał niedawno przy ul. Giełczyńskiej w Łomży, zdobi zewnętrzny teren Muzeum Północno-Mazowieckiego. Malowidło powstało z okazji jubileuszu 600-lecia nadania Łomży praw miejskich.

Mural został wykonany w podziale na dwie grupy. Pomiędzy nimi znajduje się kartusz z datą nobilitacji i herbem miasta. Po lewej stronie widnieją łomżyńscy mieszczanie, którzy witają orszak księcia zbliżający się do miasta. Inspiracją do powstania malunku były akwarele i szkice Jana Matejki.

Prawa strona prezentuje orszak Księcia Janusza, który składa się z rycerzy w zbrojach paradnych ozdobionych herbami mazowieckimi: leliwa i nałęcz. Wizerunek księcia otoczony jest symbolami mazowieckich smoków i orłów. Tymi symbolami pocztowymi posługiwał się książę w okresie swojej władzy.

Jest to miejsce spotkania z historią Łomży i nawiązuje do 600-rocznicy nadania Łomży praw miejskich.

Łomża jest miastem, w którym pojawiają się co jakiś czas rzeczone murale. Zazwyczaj nawiązują do ważnych wydarzeń historycznych i pojawiają się przy okazji obchodów okrągłych rocznic. Stanowią swoistą lekcję historii i są jednocześnie hołdem dla przeszłych wydarzeń i uczestniczących w nim ludzi.

author
Grzegorz

Zostaw komenatrz